Guy Pearce

Guy Edward Pearce (narozen 5. října 1967) je australský herec. Pearce zahájil svou kariéru ztvárněním postavy Mikea Younga v australském televizním seriálu Neighbours. Mezinárodní pozornost si získal průlomovou rolí ve filmu Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994) a následně si zahrál hlavní role ve filmech Curtise Hansona L.A. Confidential (1997), Christophera Nolana Memento (2000) a Simona Wellse Stroj času (2002). Pearce je známý z filmové adaptace románu Cormaca McCarthyho The Road (2009), válečného dramatu Kathryn Bigelow The Hurt Locker (2009) a historického dramatu Toma Hoopera The King's Speech (2010). Objevil se ve snímku Ridleyho Scotta Prometheus (2012), marvelovském akčním filmu Iron Man 3 (2013), Vetřelec: Covenant (2017) a historickém životopisném filmu Marie Královna skotská (2018).

V australské kinematografii se objevil ve filmech The Proposition (2005), Království zvířat (2010), 33 pohlednic (2011), The Rover (2014), Holding the Man (2015) a Čarodějky z Auš (2016). Od roku 2012 hraje hlavní roli v televizních adaptacích příběhů Jacka Ira od australského spisovatele detektivek Petera Templa. Pearce si zahrál v limitovaném seriálu Todda Haynese Mildred Pierceová (2011) a v kriminální minisérii HBO Kobylka z Easttownu. Pearce získal za Mildred Pierceovou cenu Primetime Emmy a získal řadu nominací na ceny včetně Zlatého glóbu, tří cen Screen Actors Guild Awards a ceny Australské filmové akademie.

Mládí

Pearce se narodil v Ely v hrabství Cambridgeshire v Anglii. Jeho otec Stuart Pearce byl pilotem Královského novozélandského letectva a zkušebním pilotem RAF a jeho matka Anne Cockingová (rozená Pickeringová) byla anglickou učitelkou. Má starší sestru Tracy. Když byly Pearcovi tři roky, rodina se přestěhovala do Geelongu ve státě Victoria v Austrálii. Když bylo Pearcovi osm let, jeho otec zemřel při letecké nehodě.

Pearce navštěvoval Geelong College a byl členem Geelong Society of Dramatic Arts (GSODA) Junior Players. V šestnácti letech se věnoval amatérské kulturistice, což ho dovedlo až k titulu Junior Mr Victoria. Koncem 80. let žil v Box Hill North ve státě Victoria a zároveň pracoval na australském dramatickém seriálu Neighbours. Poprvé se objevil ve filmu ještě během studia na Geelong College, a to ve filmu Život a studium na univerzitě financovaném viktoriánskými prorektory, který produkoval a režíroval Peter Lane z Deakin University. Pearceovi bylo 17 let a hrál 21letého studenta.

Kariéra

Film a televize

Pearce přešel do televize, když byl v roce 1986 obsazen do australské telenovely Neighbours, kde tři roky hrál roli Mikea Younga, kterou si zopakoval v roce 2022 v poslední epizodě seriálu. Pearce našel role i v dalších televizních seriálech, například Home and Away (1988) a Snowy River:

Pearce na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v roce 2007

Režisér/producent/scenárista Frank Howson Pearce obsadil do svých prvních tří filmů Heaven Tonight, Hunting a Flynn a zaplatil mu cestu na filmový festival v Cannes v roce 1991 na premiéru Howsonem režírovaného filmu Hunting. Doprovodná reklamní kampaň financovaná Howsonem přivedla Pearce do povědomí mezinárodního filmového průmyslu. Krátce poté se mu podařilo poprvé výrazněji prorazit ve filmu, když v roce 1994 ztvárnil roli drag queen ve filmu The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert. Od té doby se objevil v několika amerických produkcích, například v L.A. Confidential, Ravenous, Rules of Engagement, Memento, The Count of Monte Cristo a The Time Machine.

Pearce ztvárnil popového umělce Andyho Warhola ve filmu Factory Girl a Harryho Houdiniho ve filmu Death Defying Acts. Objevil se také ve filmu The Road a ve filmu Bedtime Stories s Adamem Sandlerem. Pearce pokračoval v účinkování v australských filmech, například The Hard Word (2002) a The Proposition (2005), jehož autorem je australský kolega Nick Cave.

V lednu 2009 se Pearce po sedmileté pauze vrátil na jeviště. Účinkoval v představení Melbourne Theatre Company Poor Boy, hře s hudbou, jejímž spoluautory jsou Matt Cameron a Tim Finn.

V roce 2009 ztvárnil štábního seržanta Matthewa Thompsona ve filmu The Hurt Locker. V roce 2010 se objevil v roli Davida, prince z Walesu, který se stal králem Edwardem VIII. ve filmu Králova řeč. Oba filmy získaly Oscara za nejlepší film, čímž se Pearce stal prvním hercem, který se od dob Michaela Peñi (který se objevil ve filmech Million Dollar Baby a Crash) objevil ve dvou vítězných filmech.

Pearce si zahrál hlavní roli v australské televizní minisérii Jack Irish, adaptaci detektivních románů spisovatele Petera Templa, kterou v roce 2012 odvysílala stanice ABC. V květnu 2012 byl Pearce obsazen do hlavní role ve filmu Davida Michôda The Rover. V roce 2013 si Pearce zahrál postavu padoucha Aldricha Killiana ve filmu Iron Man 3.

Pearce měl vedlejší roli v romantickém dramatu Neila Armfielda Holding the Man, kde ztvárnil Dicka Conigravea. Ve filmu z roku 2015 si zahráli Ryan Corr a Craig Stott, ve vedlejších rolích se objevili Pearce, Anthony LaPaglia a Geoffrey Rush. Film Holding the Man byl adaptací stejnojmenných memoárů Timothyho Conigravea z roku 1995.

Hudba

Vedle herectví je Guyovou celoživotní vášní hudba a skládání písní. V listopadu 2014 vydal své první album Broken Bones. Pearce se objevil ve speciálním dokumentárním filmu k 30. výročí seriálu Neighbours s názvem Neighbours 30th: The Stars Reunite, který se vysílal v Austrálii a Velké Británii v březnu 2015. V roce 2018 vydal Pearce své druhé studiové album The Nomad. Pearce se objevil v klipu australské skupiny Silverchair k písni "Across the Night" a ve videoklipu skupiny Razorlight k písni "Before I Fall to Pieces". Dále se objevil ve videoklipu k písni "Follow Me Around" od skupiny Radiohead. Nahrál soundtrack k filmu A Slipping-Down Life, kde zpívá a hraje na kytaru v coververzích písní Rona Sexsmithe, Vica Chesnutta a Robyna Hitchcocka.

Osobní život

Pearce se v březnu 1997 oženil se svou láskou z dětství, psycholožkou Kate Mestitzovou. V říjnu 2015 Pearce potvrdil, že s Mestitzovou po 18 letech ukončili manželství. Pearce je ve vztahu s nizozemskou herečkou Carice van Houtenovou; mají spolu syna Monteho, který se narodil v srpnu 2016.

Jako fanoušek australského fotbalu, který podporuje fotbalový klub Geelong v australské fotbalové lize, Pearce s klubem spolupracoval v médiích, včetně vyprávění dokumentárního filmu.

Pearce podporuje řadu charitativních organizací z mnoha důvodů, včetně ochrany ohrožených zvířat, zachování biotopů, které napomáhají přežití původních druhů, práv zvířat, dobrých životních podmínek zvířat a ochrany ekosystémů na Zemi, spolu s upozorněním na mimořádný význam snižování znečištění. Psal o své silné motivaci pomáhat co nejvíce znevýhodněným lidem a společnostem, jak jen to bude možné, o důležitosti hledání rovnováhy v životě a o významu férovosti, spravedlnosti a sounáležitosti.Den narození: 5.10.1967
Místo narození: Ely, Cambridgeshire, England, UK
Wikipedie


Filmy v databázi


Všechny popisné údaje o filmech poskytuje themoviedb pomocí veřejného API. Poskytováno pod licencí.
od 7.9.2022